Jakie są podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich? Przewodnik po 1X2, H2H i zakładach specjalnych

Specjalne słownictwo pojawia się w niemal każdej gałęzi biznesu lub rozrywki. Zakłady bukmacherskie nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Kiedy nowy gracz po raz pierwszy zetknie się z niektórymi terminami bukmacherskimi, zapewne będą one dla niego niezrozumiałe. Dlatego nasz poradnik przychodzi z pomocą wszystkim bukmacherskim nowicjuszom. W tym tekście skupimy się na terminach związanych bezpośrednio z rodzajami obstawianych zakładów. Wytłumaczymy w nim pojęcia, takie jak: 1X2, H2H oraz zakłady specjalne. Zapraszamy do lektury.

Zakłady 1X2

Zakłady 1X2 to najpopularniejszy rodzaj zakładów w świecie bukmacherskim. Przez długie lata to właśnie na nich opierała się cała działalność bukmacherów. Na czym więc one polegają?

Otóż zakłady 1X2 odnoszą się do zdarzeń, w których możliwe są trzy scenariusze. Scenariusz pierwszy, czyli „1” dotyczy zwycięstwa gospodarzy. Drugi scenariusz, czyli „X” oznacza remis na danej płaszczyźnie. Z kolei trzeci scenariusz oznaczony cyfrą „2” to zwycięstwo gości.

Zakłady bukmacherskie dotyczyły kiedyś jedynie wyniku spotkania. Jednak teraz zakłady tego typu pojawiają się również w przypadku innych aspektów. Przykładowo, dzięki zakładom 1X2 można obstawiać, jaka drużyna zdobędzie w meczu więcej rzutów rożnych.

H2H – Head-to-head – na czym polegają te zakłady?

Kolejnym wartym omówienia typem są zakłady H2H, czyli head-to-head. Zakłady te wywodzą się głównie z rozszerzonej oferty długoterminowej bukmacherów, choć czasami pojawiają się także w sportach indywidualnych.

Idea zakładów H2H jest nieco inna, ponieważ gracz nie typuje wyniku konkretnego meczu albo wydarzenia. Przedmiotem tego zakładu jest bowiem występ dwóch określonych zawodników lub drużyn. Dlatego H2H polega po prostu na obstawieniu tego, która drużyna/zawodnik zaprezentuje się lepiej w czasie określonego wydarzenia.

Zakłady H2H mogą dotyczyć zarówno jednorazowych wydarzeń, jak i całego sezonu. Jeżeli chodzi o jednorazowe wydarzenia, zakłady H2H pojawiają się np. w wyścigach samochodowych oraz skokach narciarskich. Wtedy gracze mogą założyć się o to, który zawodnik z podanej pary uzyska lepszy wynik w konkursie/wyścigu.

Z drugiej strony typy H2H mogą dotyczyć także sportów drużynowych. Zazwyczaj pojawiają się one np. podczas turniejów piłkarskich, kiedy gracze wskazują, jaka drużyna zajmie wyższe miejsce w grupie. Toteż takie zakłady mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego typowania 1X2.

Zakłady specjalne – czego mogą dotyczyć?

Oprócz opisanych wyżej zakładów w ofertach bukmacherów można nieraz odnaleźć różne zakłady specjalne. Na czym one polegają?

Tak naprawdę nie ma tutaj jednolitych kryteriów, gdyż takie zakłady mogą dotyczyć rozmaitych aspektów. Często jednak opierają się one na typach „TAK” oraz „NIE”. Przykładowo, gracz może wytypować po prostu, czy zdarzenie określone przez bukmachera będzie miało miejsce. Tego typu zakłady dotyczą nieraz indywidualnych występów zawodnika (np. dany zawodnik strzeli bramkę lub otrzyma żółtą/czerwoną kartkę).

Pamiętaj też, że jeżeli twoja przygoda z obstawianiem dopiero się zaczyna, zawsze możesz skorzystać z promocji powitalnej, jaką przygotował dla ciebie bukmacher.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *